לגו – כיצד לבחור המלצות וחוויות

מחלת הלגו הגיעה גם אלינו… טוב זה לא שהיא לא היתה שם תמיד, היא פשוט פרצה לה אחרי עשרות שנים שלא נגענו בלגו. עוד בילדותי אני זוכר את חתיכות משחקי ההרכבה האהובות, את הקושי (והכיף) לחבר אותן אחת לשניה, את מאות הצורות שיצרתי איתן (אם כי הבית והאוטו כיכבו… רק איפה הם עכשיו??) ועם כל זאת לקח להן עשרות שנים לחזור אלי מהזיכרון הישן שלי.

טוב הכל התחיל כשחיפשתי משהו למתוקות שלי שיפתח אותן קצת, עדיין מדובר בגיל מאוד חשוב ונמאס לי מהמשחקים המדליקים שהם טחנו כמו המגה בלוקס ומשחקי הפאזלים לתינוקות.

אז נכנסתי לאמזון וחיפשתי איזה לגו מומלץ, אותו לגו ראשון קלאסי שארצה בשביל הילדים שלי. העניין הוא שראיתי די מהר משחקי לגו שצדו את עיניי אבל מה שהפריע לי זה שהם פשוט לא מה שהכרתי מגיל קטן. הלגו שאני זוכר הם לרוב אותם חלקי הלגו הקלאסים, מלבנים, ריבועים וקצת יותר קטנים בצבעים שונים ורבים וגם אולי איזו מכונית או שתיים ומשטח יפה, ומכאן אפשר להכין כמעט מה שרוצים.

המדריך הקרוב נותן לכם הצצה ללגו היותר קלאסי אבל גם עם פירוט על עוד כמה סוגים. אחרי קריאת המדריך יהיה לכם מושג יותר מה אתם רוצים, וגם אם חשקה נפשכם במשלוחים ובלגו מומלץ ובמצבעים, הגעתם למקום הנכון. נשתדל לעדכן מפעם לפעם את הפוסט הזה.

לגו - קצת מידע כללי וחוויות אישיות.

לגו הוא משחק הרכבה לילדים. רובנו זוכרים את המשחק מגיל קטן מאחר ומדובר במשחק מאוד וותיק. חלקי הפלסטיק המוכרים לנו יוצרו החל מאמצע שנות ה -60 של המאה הקודמת בדנמרק. אומנם החלקים הראשונים יוצרו מעץ (עדיין, ממציא הלגו היה נגר) אבל עד מהרה השתלטו חלקי הפלסטיק העמידים מאוד על המשחק המדובר. 

עוד מגיל קטן אנחנו זוכרים (גם ליאה וגם אני) את היופי בלגו, חלקים מהוקצעים עם זוויות (בדר"כ ריבועים ומלבנים) שאפשרו, בגלל גודלם הקטן, לבנות כמעט כל דבר שרצינו. ממש לא ייאמן. לכו תסבירו למישהו שאפשר להרכיב ממלבנים כדור יפה וגדול…

הורסטליות של חלקי הלגו אם ככה מאפשרת ללגו להוות משחק הרכבה למגוון דברים ומכאן גם האהבה של מבוגרים למשחק. בכלל בתור ילדים, הלגו נשאר שנים מול העיניים וניתן לשחק בו (אולי לא לפי הוראות היצרן..) מגיל 3-100. תלוי כמה נתפסתם לזה.

כיצד לבחור לגו לילד

כדי לבחור לגו נצטרך קודם כל לחשוב על כל דברים שינתבו אותנו בתהליך בחירת הלגו המומלץ:

 1. מה הילד/ה שלנו אוהבים.
 2.  מה אנחנו רוצים  שיאהבו 🙂
 3. מה גיל הילד שלנו.
 4. מה התקציב שלנו (בהתאם לעלות ערכות הלגו השונות).
בואו נתחיל:

1. מה הילדים שלנו אוהבים

אתם הרי לא מצפים שכל לגו יתאים לכל אחד, ואם אתם כן מצפים שהלגו יתאים לכל הילדים שלכם אתם צריכים לקנות את הלגו הקלאסי (עוד נגע בזה).
אבל "לפעמים" לילד שלכם יש אופי משלו, ואתם רוצים להתאים בשבילו את הלגו.  ולפעמים לילד יש כבר כמה סוגי לגו והוא החליט שהאהבה החדשה שלו זה לגו חדש שראה אצל חבר. אנחנו רושמים את זה כדי שלא תחשבו שמה שאתם אוהבים זה מה שהם אוהבים.
לכן, כדאי תמיד לשאול את ילדינו מה הם רוצים, הדבר האחרון שתרצו זה שהילד יפתח את המתנה שלך ועל פניו תראו אכזבה קשה.

2. איזה לגו אנחנו רוצים בשביל הילדים

ראינו שצריך להתחשב באיזה לגו הילדים שלנו יאהבו אבל לפעמים אתם רוצים לנתב את הילד ליצירתיות בכיוון מסויים או תחביב חיובי מבחינתכם. לכן בדקו כמה אופציות של לגו (פרטים בהמשך) והציעו לילד כמה הצעות שאתם חושבים עליהם ובדקו את התגובה שלו.

נגיד אם אתם חושבים שמלחמת הכוכבים תהיה אחלה תחביב לילדים, לכו על לגו מלחמת הכוכבים. אם הארי פוטר מבחינתכם הוא הדרך הנכונה, רכשו את לגו הארי פוטר. חושבים שהילד שלכם צריך קשר אקשן? הציעו לו את לגו ninja go.

3. מה גיל הילדים שלנו

הגיל של ילדינו הוא מאוד חשוב בעיקר בגלל הסכנה של חלקים קטנים, אבל לא רק.

ראשית חשוב לזכור שחלקי הלגו הם קטנים, וישנן גם ערכות שחלקי הלגו קטנים מהרגיל. הלגו האחרון שאנחנו קנינו (לגו קלאסיק עם חיות) הוא כזה שהיה רק החל מגיל 4 ולכן אנחנו לא מאפשרים לדריה שרק בת שנתיים לשחק בו. 
למען האמת יהיה קשה למנוע ממנה עוד שנה לשחק, אבל יש גם הבדל ענק בין גיל שנתיים לשלוש מבחינת סכנת חנק, הם מודעים יותר ויותר משנה לשנה. 

אבל אם אתם מחפשים לילד הקטן שלכם לגו לכו על לגו דופלו (קישור בסוף). מדובר בלגו לגילאי שנה וחצי עד 5 שיאפשר לילד שלכם ליהנות מגיל קטן עם לגו ובנוסף יכין אותו בהמשך לשחק עם חלק לגו קטנים יותר, עם הבנה (כמה שאפשר), שאת הלגו לא מכניסים לפה.

4. תקציב ועלויות

לגו הוא עסק יקר. ישנם כמה תחליפים (שגם בהמשך ניגע בסוף) אבל לגו מקורי הוא ללא ספק יקר, אם כי עדיין נמצא בהישג ידם של רובנו, בטח ברכישה חד פעמית (לגו מקורי מחזיק שנים!). 

 

לפעמים כשאנחנו מגיעים לשבתות להורים שלי, הילדים משחקים בלגו בין כמעט 40 שנה שאנחנו עוד זוכרים ששיחקנו בו. וחוץ מאולי מעט "שחור" שהצטבר לו פה ושם, הלגו במצב מצויין.

חלקי הלגו

גם הוותיקים שבכם יתפלאו לשמוע כי ישנן עשרות אלפי סוגים שונים של חלקי לגו. לגו נוהגים גם לחדש עיצובים שונים של חלקים וזה מבדיל אותן מחלקים חדשים, אבל סה"כ ישנן אינספור סטים של לגו בנושאים שונים ולרוב יש להם את החלקים הייחודיים להם.

הפירוט אילו חלקים קיימים בלגו אם ככה הוא מיותר מאוד ועשוי להשתנות כבר מחר, אבל כמעט בכל הערכותנוכל למצוא כמה חלקים שקיימים איתנו עוד מימים ימימה ובלעדיהם לגו לא היה באמת לגו. אותם חלקים שמאפשרים לבנות כמעט כל דבר העולה בראשכם וכדאי שיהיו בכל בית שחובב לגו. 

 • BRICK 2X4 – החלק הכי מוכר בעולם של לגו (בתמונה למטה מדובר בחלק השמאלי ביותר). 2 עיגולים על 4. אם אתם בונים קיר כלשהוא או כל מבנה גדול זה החלק שאתם אוהבים ללכת עליו. למקרה שתהיתם, מס' החלק הוא 300101. 
 • BRICK 2X2 – הריבוע המוכר לכולנו. משלים לקודם בבניית כל דבר שתרצו מרובוט לגו ועד גדר לבית.
 • BRICK 2X3 – גודל ביניים של השניים העליונים (שני משמאל בתמונה)

 • BRICK 1X2 – החלק הנפוץ ביותר במקומות הקטנים, משלמים מקומות, עוזר בהדרגה לעבור לאיזורים צרים וקטנים יותר. חלק אהוב. מספרו למכורים 300401.

 • BRICK 1X1 – חלק שלא תמיד בשימוש במבנים גדולים אבל אם תרצו לבנות משהו מיניטורי על רכב מלגו, זה החלק ללכת איתו. חובה וקיים בכל לגו. מספרו למכורים 300521. למטה הכי מצד ימין, קטן ותחמן.

בתמונה רואים עוד שני חלקים למטה אחד מהם BRICK 1X4 אבל יש אינספור גדלים כאלה שמשמשים להרכבה באיזורים צרים.

כל החלקים מעלה מגיעים במגוון צבעים, תלוי בערכה שקניתם

 

חלקי לגו
החלקים שתרצו לראות בבית - נמצאים ברוב ערכות הלגו הגדולות

בעד ונגד לקנות לגו

זה לא כזה ברור שהלגו מתאים לנו, בואו נגע בנקודות העיקריות שינסו להסביר לנו אם אנחנו צריכים לגו:

למה כדאי לקנות לגו

 •  תורם להתפתחות – זה לא חדש שמשחקי הרכבה תורמים להתפתחות הילד, כבר נגענו על זה במאמר על משחקי הרכבה. אבל הלגו מעלה את המורכבות כמה שלבים, בטח אם אתם מחליפים לגו פה ושם. 
  ישנם אפילו ערכות לגו העוזרות לילדים לתכנת ומשם השמיים הם הגבול.
 •  מהנה – הילדים שלנו צריכים גם קצת זמן לעצמם ופינוקים. לגו בהחלט נחשב כמתנה איכותית ומשמחת מעיני הילדים שלנו. הצבעוניות ומגוון הצורות והיכולת להרכיב ולבנות את הדברים שהם אוהבים ורוצים, היא לגמרי מהנה ואטרקטיבית בעיניהם.
 • יצירת אינטרקציות – משחק הלגו הוא משחק שיכול להיות חברתי מאוד ואינטרקטיבי. תנו והכווינו את הילדים שלכם לשתף אחד את השני ולבנות ביחד פרוייקט משותף. הבניה תכריח אותם לשתף פעולה באופן זה או אחר במהלך הבניה וכמובן תשפר את האיטרקציה בין הילדים.
  למען האמת ישנו גם מושג מוכח בשם Lego based therapy אשר נועד לבעלי מיגבלויות (כגון אוטויזם) להתקדם וללמוד רבות מהרכבת לגו.
 • עלות מול תועלת – אומנם העלות של לגו זה לא 20 ש'ח, אבל התועלת שמקבלים מכך לאורך השנים היא גדולה לאין ערוך מהמחיר.
 • עמידות ואיכות – מה שמביא אותנו לדבר על איכות הלגו. חלקי הלגו, המכונים lego brick עשויים מ – ABS, פולימר פלסטיקי, סוג של חלקיקי פלסטיק אליהם מוסיפים צבע בשם מקרולקס, יחדיו הם מחוממים לחום של 230 מעלות ואז נוצקים לתוך תבניות הלגו. ה – ABS הינו חומר מאוד עמיד ומכאן החוזק של החלקים והעובדה שהם לא דוהים גם לאורך זמן רב. לאט לאט מכניסים גם צבעים טבעיים כאשר לאחרונה הצבעים הירוקים בחלקי הלגו השונים מתומצתים מקני סוכר.

למה אולי לא כדאי לגו

 • סכנה לילדים קטנים – טוב אין הרבה נגד לגו, אבל צריך בהחלט להיזהר אם קונים לגו עם חתיכות מאוד קטנות. כמובן שמדובר בסכנת חנק לילדים ממש קטנים שנוהגים להכניס כמעט כל דבר לפה.
  בנוסף, בלגו גם נמצאים חומרים שעשויים להיות רעילים. במחקר שנעשה באגליה ובדק כ – 200 צעצועים שעשויים להיות מסוכנים נמצא כי גם בלגו (משנות ה – 80 יש לציין) היו חומרים רעילים שעשויים להיות מופרשים לגוף במצבים מסויימים כמו לעיסת החלק בפה.
  לכן באם אתם מחזיקים בלגו יד שניה מצד מישהו וודאו אם הוא ישן ואם הוא שלם ולא עם חלקים שבורים.
 • מחיר – לגו מקורי הוא דבר יקר. לפחות ביחס למשחקי הרכבה אחרים לא מקוריים. אז נכון שמדובר במוצר איכותי שמחזיק לאורך זמן, אבל אם אתם לא בקטע של להוציא סכום כסף, וותרו על הפינוק.
לגו
לגו - ככה זה נראה מקרוב

לגו מומלץ

אז לאחר שלמדנו קצת על לגו בטח תשאלו איזה לגו כדאי לכם לקנות נכון?

לדעתנו לא כדאי להתחיל עם לגו עם נושא מיוחד. אנחנו בתור התחלה הלכנו על אחד מסוגי ה"לגו קלאסי". לגו זה ייתכן לכם את מגוון החלקים המוכרים בנוסף לעוד חלקים שונים שיתנו לכם להרכיב מגוון דברים כגון חיות כמו שאנחנו קנינו.

אנחנו מוסיפים לכם מטה תמונות מרכישת הלגו האחרונה שלנו שבה קנינו את הקלאסי ונהנו שעות ארוכות ראשית בהרכבת החיות והשני בהרכבה של אינספור דברים שעלו בראשנו במהלך שבת ארוכה שנתקענו כולנו על השטיח.

בקרוב גם נוסיף לכם לינקים למטה נוספים. הישארו זמינים!

היו בקשר ושתפו!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *