צירים מוקדמים

צירים מדומים/מוקדמים קרו לי כמעט בכל היריון. אבל הפעם הם הגזימו. 

הלילה הרגשתי אותם (ממ אני בשבוע ה… 36 כן?), לא ישנתי חצי לילה, שזה לא יותר מדי חדש בגלל כל החשש שלי מהלידה. אבל הפעם לדעתי הרגשתי אותם. זה לא ששוכחים כל פעם איך צירים מרגישים אבל לדעתי זה היה זה.

לא הרשימה אותי העובדה שעד היום זה לא קרה לי כל כך מוקדם בלידות הקודמות. אני מכירה מישהי שיש לה 6 ילדים (כן כן.. וכן ירבו), ואני חושבת עד כמה שזכור לי שכל הלידות שלה היו באיחור מהתאריך המשוער. כולן. חוץ מאחת. כלומר אתם לא יכולים לדעת מאיפה זה יבוא אליכם, בשורה תחתונה כל לידה זה מקרה בפני עצמו.

למה צירים מדומים מפחידים אותי?

אני חושבת ש"העונש" הגדול ביותר בכל הדבר המופלא הזה של ביוץ, כניסה להיריון, ההיריון עצמו והלידה, הוא העובדה שאין לנו כאן תאריך יעד.  לא סתם קוראים לתאריך "תאריך משוער".

זה לא שלא הרגשתי עד עכשיו סטרסט כלשהוא, אבל כשתאריך היעד מתקרב הלחץ רק מתגבר. למה זה? אני מרגישה פשוט חוסר וודאות. לוּ רק היה אפשר לדעת מה תאריך היעד המדוייק כאשר מגיעים לאיזור החודש התשיעי זה היה נותן לי ואני משוכנעת לכולנו, הרבה יותר שקט נפשי.
מצב של חוסר וודאות הוא חוסר שליטה וזה הפירוש מבחינתי הכי פשוט למושג של לחץ וחרדה. האם זה יקרה עכשיו? ואולי מחר או אולי עוד שבועיים? והאם זה יכאב יותר מהפעם שעברה? והאם יהיו סיבוכים? שום דבר לא ברור.

מה זה בכלל צירים מדומים / מוקדמים?

נתחיל מנקודת המבט שלי. צירים מוקדמים מבחינתי הם כל ציר וכאב קל שמרגישים לי כצירים של לידה ובשורה התחתונה גורמים לי ליותר מפח נפש מכאב של ציר. מפח נפש בגלל שהכאב הזה היה קצת ללא תכלית (אין תינוק הרי!). 

אבל אני לא רחוקה מההגדרה האמיתית. צירים מדומים או בשם המקצועי Braxton Hicks contractions (ניחשתם נכון… ע"ש הרופא ש"גילה" אותם) הם אכן התכווצוית הולכות וחוזרות של שריר הרחם. ההתכווצויות יכולות תיאורטית להגיע כבר בשבוע ה – 6 אבל לרוב מגיעות רק בשלישי השני או השלישי (אני שם!). המידע הזה מגיע ממחקרו של cooper. כשישבתי אני ואישי היקר וחפרנו בו הפותענו קצת לקרוא כי אותם צירים מוקדמים אומנם לא מנבאים שהנה מגיעה לידה, אך הם מכינים את האישה ללידה… אני יכולה להעיד שלפחות מבחינת פחד, זה נכון.

 

 

איך מרגישים הצירים הללו?

נמשיך, הצירים הללו בדר"כ חלשים למדי, לא ממש כואבים אך מן הסתם מאוד לא נוחים. לפי אותו מחקר זה מרגיש סוג של כאבי מחזור לא סדירים, או הידוק של איזורים מסויימים בבטן. אוסיף ואומר שהבוקר כשהרגשתי את "הצירונים" הללו, זה הרגיש לי כואב גם קצת בגב תחתון, בדומה לצירים שאני מקבלת לפני לידה (התכווצות בבטן עם כאב גב תחתון).

מה שכן ההבדל הגדול כאן הוא בתדירות ובעוצמה. לא סתם אומרים לנו לא להגיע לבית החולים רק כאשר התדירות של הצירים היא לפחות 1 ב -5 דקות (אם אני זוכרת טוב.. בקרוב הכאב יזכיר לי). אסכם את ההבדלים שאני הרגשתי ואלה שבעיקר רשומים בספרות הרפואית שנתקלתי בה:

ההבדלצירים אמיתייםצירים מדומים
תדירותבסופו של דבר תדיר עם התכווצויות לפחות פעם ב - 5 דקותלא תדיריים, אוהבים להפתיע
זמן הכאבקבוע (לי בדר"כ היה עד דקה)לא קבוע
כאבכואביםיותר לא נוחים מכואבים
האם התדירות, זמן הציר והעוצמה גדלים?גדליםלא גדלים (אלא אם לקראת סוף היריון)
הרגשה (מאוד אינדבדואלי)התכווצות חזקה בבטן מלווה לעיתים בכאבי גבכמו כאב מחזור או התכווצות של איזור בבטן
האם יש פתיחהישאין
האם תהיה לידהכמובן!לא ולא!

איך להקל על הצירים המדומים?

תנו לי להקדים ולומר שאם יש כאבים, בטח אם חוזרים על עצמם תתיעצו עם הרופא שלכם. אנחנו יכולות לחשוב שיש לנו צירים כשבפועל יש לנו עצירות או בעיה אחרת, בטח אם מדובר בהיריון ראשון וקשה להבין ולדעת כיצד אמורים להרגיש צירים.

עם זאת, קראתי על כמה דרכים להקל אם הכאבים חוזרים, אני בהתרגשות ובהיכון לנסות, אם יחזור. הנה הן:

  •  שינוי תנוחה
  •  שינוי הפעילות – אם ישבנו אז להזיז את התחת (סוף סוף יש לי סיבה לעשות את זה) ואם זזנו אז לשבת.
  • הירגעות – כל דבר שירגיע אותנו. המחקר שקראתי דיבר על מקלחת חמה, מסאז', שינה, מוזיקה, קריאת ספר (בקיצור הבנו את העיקרון.. אלך על השינה)
  • שתיית מים – כן מתישהוא אנחנו חוזרים לעניין הזה…
  • שימוש בכדור פיזיו  – השימוש בכדור פיזיו בהריון מציל נפשות. לפחות אצלי, לרוב אני יושבת ומתנוענעת עליו והוא נותן לי תחושת חוסר משקל וכוחות להמשיך. בעת צירים ממשיים אני עוברת לכמה תרגלים, בעיקר שבהם אני נשענת על הכדור ומקבל מסאז' בגב שמאוד מרגיע. מומלץ.

והאם לגשת לבית חולים?

תראו אני לא רופאה, ובזה בטח אני מציעה שתסמכו על עצת הרופא שלכם ולא על המאמר הזה מ  – 2015. אבל המחקר המדובר שנכתב ע"י חוקרים מומחים בתחום סיכם מתי צריך לפנות לטיפול רפואי. הנה חמשת הכללים המדוברים:

  1. יורד לנו דם.
  2. יוצאים נוזלים.
  3. צירים חזקים כל חמש דקות לפחות במשך שעה.
  4. צירים שאין אפשרות לסבול אותם
  5. שינוי בתזוזת העובר או אם יש פחות מ – 10 תזוזות בשעתיים.
אז מכאן אאחל לכולנו רק בריאות, שיהיה לכן לידות קלות ומהירות וצירים בעיקר בזמן 🙂

היו בקשר ושתפו!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *