ישבנון – יתרונות חסרונות ומה שביניהם

יום חמישי שעבר היה בשבילנו יום חג. אחרי ציפיה לא ארוכה מדי להגעת הישבנון לאסלה החדש לדריה, הוא הגיע. ואיזה ספתח חיובי היה איתו!

קיצור השמנמנה המתוקה שלנו (אוטוטו שנתיים) היתה בחצי שנה האחרונה עם סיר גמילה כחלק מכל עניין הגמילה מחיתולים. הסיר הזה, הוא אחת הסיבות לכאב גב שלנו, ההורים שלה. אבל לא בזה נתעסק. במהלך התקופה הארוכה הזאת ניסינו בעצלנות להעביר אותה לישבנון הישן יותר של אחיותיה הגדולות. ציפינו שתתחבר אליו אבל היא לא אהבה, פשוט לא נוח לה. מבעס. לא לחצנו, אבל כשניסינו מפעם לפעם לשים אותה על הישבנון אסלה, חטפנו ממנה די מהר התנגדויות, זה במקרים שבכלל הצלחנו להגיע. לעיתים היא פשוט היתה קולטת שאנחנו בדרך לאותו גוב אריות והיתה עושה פרסה עוד בדרך. לנו רק נותר להוציא אנחת ייאוש מטובלת בחיוך על חכמת הקטנה.

הישבנון החדש פשוט סידר לנו את הלו'ז (וגם את הגב שלי.. ושל אישתי שתמשיך לגדול.. אוטוטו יולדת). העניין הוא שהשקענו קצת מחשבה בנושא ולא סתם זרקנו את הילדה למים. אנחנו כותבים את הפוסט הבא בכדי לתת לכם את הטיפים שלנו לשימוש בישבנון, ואיפשהוא, גם המלצה על הישבנון הספציפי שקנינו, אם כי אנחנו בטוחים שישנם עוד ישבנונים מעולים אי שם.. רחוק..

ראשית מה זה ישבנון לאסלה ולמה צריך ישבנון?

למקרה שאתם קצת מבולבלים בנושא הישבנון, בדיוק כמו שאנחנו היינו, נציין בקצרה שהישבנון הוא בעצם מתאם לשירותים המיועד לאפשר לתינוק/לילד להשתמש בשירותים. ולמה צריך את זה? מה בעצם ההיתרונות של ישבנון. להלן יתרונותיו:

 • הילד לא מגיע לשירותים – תבדקו את הילד שלכם כשעומד מול השירותים, תראו שהישבן שלו לפעמים נמצא רק עד קו האמצע לגובה השירותים. במצב כזה הסיכוי שיצליח לעלות הוא קטן. הישבנון יעזור לו בקלילות לטפס למעלה. 
 • מושב השירותים, החור, גדול מדי – אז נגיד ששמנו שרפרף והילד עלה לבד והגיע לשירותים. מה הלאה? לנו היו בבית מספר מקרים מצחיקים שילדת הסנדוויץ (אריאל, בת כמעט 4) זעקה נואשות לעזרה מהשירותים, כשהגענו גילינו שהידיים והרגליים שלה עדיין תלויות על המושב (הרגיל יש לומר) וראשה מבצבץ מהשירותים כאילו שחשבה שסוף העולם הגיע. אז במקרה שלה היא בנויה סה"כ מכמה מקלות, אבל אצלנו לא לוקחים סיכונים גם כשהמסה גדולה יותר.
 • השירותים מאיימים מדי – ניסיתם פעם לשים את התינוק או הילד שלכם בפעם הראשונה על מושב השירותים הרגיל? לרוב התגובה של הילד לא תהיה נעימה. מין בעתה "קלה" 😨 מהסוג של למה נטשתם אותי. ולא יעזור להחזיק לו את היד…
 • אובייקט מעשי להיקשר אליו – מעשה שהיה כך היה. כשהבאנו את הישבנון החדש הביתה, עשינו טקס קל. הושבנו את דריה שעוד לא בת שנתיים, על השטיח, וסיפרנו לה שיש לה מתנה, סיר חדש. סיר ולא ישבנון כי אין לנו עניין וטעם בלבלבל את גור האריות הקטן.
  הוצאנו את החבילה הגדולה (ולא מדובר בקטנה שלנו), פתחנו איתה את החבילה, הוצאנו את החלקים והרכבנו ביחד את הישבנון. הילדה כבר התחילה להשתלט על העניינים מול אחיותיה ולהראות נוכחות בעניין המתנה, סימן טוב. מיד אחרי ההרכבה המהירה שלקחה בערך דקה, הלכנו איתה ביחד והרכבנו את הישבנון בשירותים. הצגנו לא את הסיר החדש, היא עלתה לשבת, והייתם צריכים לראות את הפרצוף שלה 😍. סיפור אהבה חדש.
  היתרון בכל העניין הזה, הוא שכדאי שהילד שלכם יאהב את השירותים, שיתחבר אליהם וכשיהיה לו פיפי, הוא ירוץ באהבה לנסות שוב את השירותים. 

חסרונות הישבנון

אם נתאמץ נמצא כמה חסרונות של הישבנון ואם מתאמצים קצת יותר, אפשר למצוא גם פתרונות לבעיות הללו:

 • ישבנון וסיר קצת מבלבל – נכון העוללית או העולל שלכם עשוי להיות מבולבל, איפה עושים פיפי, מה עדיף וכד'. אם תשאירו את שניהם מולם אתם יכולים לעשות קצת נזק לכן ההצעה שלנו היא לעשות כמונו. להעיף את הסיר שניה לפני טקס קבלת הישבנון. תודה סיר היה נחמד. נקסט.
 • עלות – עוד קניה? ולא מדובר כאן בקניה של 20 ש"ח למוצץ חביב. מצד שני, מדובר במוצר שמחזיק שנים ולכמה ילדים (אצלנו הישבנון הקודם החזיק לשתי הראשונות). כשחושבים על זה, אם רוצים לחסוך בעלויות אפשר להתחיל ולסיים רק עם ישבנון, זה גם יעשה טוב לגב שלכם, אבל זה במידה ולא מדובר בילד בין שנה וקצת אלא בילד בין שנתיים פלוס שקצת יותר מבין את העניינים. בכל אופן, לא ניסינו רק עם ישבנון, תמיד התחלנו עם סיר.
 • משחק בשירותים – למתוקים שלנו בגיל הזה, לא שחסר בורג🤪, אבל השיקול דעת שלהם קצת לא במקום, בטח כשהם מוצאים את עצמם בתא טייס חדש 🚽 ועשויים לשחק עם כל מיני שטויות.
  העניין הוא שהחיסרון הזה נמצא גם עם סיר. תשאירו אותם דקה עם הצרכים שעשו והם ישחקו עם דברים שלא צריך לשחק איתם 🤎. ככה שהחיסרון הזה בכל מקום, ואולי אפילו פחות בשירותים. בכל מקרה, כדי לטפל בחיסרון הזה, פשוט העיפו את כל הדברים בשירותים בהישג ידם בגובה הזה (כמויות של נייר טואלט, שמפו וסבונים וכד') וככה לא תמצאו את האובייקטים האלה בפה או בתוך השירותים.

סוגי ישבנונים והמלצה

מאחר ואנחנו למודי ניסיון עם ישבנונים (וישבנים😝) אנחנו יכולים להמליץ או איך אומרים, ללכלך קצת על אלה שאנחנו פחות אוהבים.

להלן הסוגים המוכרים ביותר בשוק:

 1. ישבנון לאסלה בלבד – מכירים את הישבנונים שהם מושב אסלה בלבד? אלה שהם מתאם נטו. אתם שמים אותו מתחת או מעל לטבעת שמעליה אנחנו יושבים בשירותים וזה פשוט מקטין את המקום עליו יושבים. יופי. אז הם לא להיט מבחינתנו. קנינו ועד היום זה תלוי מאחורי הדלת. זה לא הכי נוח, הרבה פעמים זז ונופל ואיך אפשר להגיע לזה? צריך שרפרף כמובן, שלא תמיד נמצא שם והילד עשוי לשחק איתו, ואם הוא לא נמצא, תנגבו בקרוב פיפי מהרצפה.
  ישנם גם ישבנונים "משודרגים" כאלה עם דפנות יותר גבוהות (רע לא נוח) וכן כאלה עם משענת! ניסיתם פעם להטיל צרככם כשאתם נשענים? נכון זה לא נוח ולא טבעי. בקיצור. נקסט.
 2. ישבנון מתקפל משולב – קלאסי. שווה. אבל צריך לבוא בנוסף לישבנון הביתי הרגיל. הישבנון המתקפל ייכנס לתיק, יוכל להיות מוצב סתם על דשא בחוץ וגם ישמש כישבנון לשירותים, נראה לנו שנכנתוב עליו בנפרד. בכל אופן זה ישבנון בנוסף לרגיל אם תרצו.
 3. ישבנון מרופד עם מדרגות– זה מה שקנינו (פעמיים) וזאת ההמלצה שלנו בשבילכם. למה? כי יש לנו כאן את כל החבילה. ישנן מדרגות שיעזרו לכל פעוט לעלות אל מושב האסלה (במתקדמים אפשר לשנות את מיקום המדרגות) וישנו ישבנון מרופד מוקטן כמובן שיושב על מושב האסלה וכך בעצם משמש כישבנון לאסלה קלאסי.
ישבנון מרופד

השוואה בין שני סוגי ישבנון

בגדול ההמלצה שלנו היא לקנות ישבנון לאסלה מרופד. אבל יש עוד שיקולים, וכשמשווים בין שלושה סוגי ישבנונים, כאשר המרופד שביניהם נקנה לאחר סקר מדוקדק, אפשר להבין ולראות איזה שיקולים חשובים בקניית ישבנון. 

להלן ההשוואה שערכנו בין הישבנונים שהיו בשימושינו בשנים האחרנות. שניים עם מדרגות אך רק אחד מהם מרופד והשלישי סתם חתיכת פלסטיק פשוטה כמתאם לאסלה הגדולה.

תכונההישבנון המרופדהישבנון אסלה הרגילישבנון פשוט ללא מדרגה
משקלכבד למדיבינוני כבדקליל
נקודות אחיזה על מושב האסלה54אין, נתפס עם המושב האינטגרלי של האסלה
עומק מדרגות22 ס"מ14 ס"מאין
ידיות אחיזהישישאין
ישבנון מרופדכןלאלא
מונע החלקהישאין-
מונע התזה (לפיפי)ישישיש
גומי מונע החלקה ברגלייםישאין-
ניקיוןדי פשוטדי פשוטמאוד פשוט

אז מתי להתחיל עם ישבנון

 ראשית אנחנו חייבים לציין שאנחנו חסידי סירי גמילה. בתור התחלה לפחות. הראשונה שלנו אווה די מהר עזבה את הסיר ועלתה על האוורסט, גם אריאל השניה, אבל דריה הנוכחית קצת משתהה. 

בגדול, אם גומלים ילדים בגיל מוקדם נגיד שנה עד שנה וחצי, יהיה מדובר יותר בתינוק ויהיה קשה לו לעלות על הישבנון, גם לעיתים עם מדרגות. לכן בהתחלה עדיף להתחיל עם סיר גמילה, אז לתינוק יהיה יותר קל לשבת להטיל את הצריכם ובהמשך לעבור לישבנון עם מדרגות לקראת גיל שנתיים.

גם כשמתחילים עם הישבנון זה קצת מבהיל מאחר ועדיין מדובר במדרגה שהפעוט צריך להתרגל לעלות עליה, אבל אל חשש, לאחר פעם או פעמיים השרירים והקורדינציה ישתפרו והפעוט יעלה בקלות על הישבנון. 

ובתכלס, כמו בגמילה מחיתולים, במידה והילד פיזית יכול לעשות דברים, השאלה אם להתחיל, קשורה יותר אלינו…

היו בקשר ושתפו!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *