הכנה לברית והימים שאחרי

אז אחרי שהלידה וכל "החוויות" שלה עברו נחתנו לאחר שלושה ימים בבית שמחים ומרוגשים. כיאה למעופפים וגם לכאלה ששפר מזלם וקיבלו ברית בתקופת קורונה, לא נגענו יותר מדי בענייני הברית לפני הלידה.
מדי פעם בשביל לחשוב שאנחנו עושים משהו, חיפשנו קצת מידע בגוגל ואז חזרנו לשגרת היום יום מבלי באמת לקחת החלטות.

העניין הוא שכשמגיעים פתאום כמה ימים לפני הברית ומתקשים להגיע להחלטות מפלס הלחץ עולה. אותו מפלס לחץ גרם לנו לעשות בדיקות מדוקדקות ואז להתייחס לכל עניין הברית ברצינות ואנחנו מביאים לכם כאן חלק מהנושאים שהעסיקו אותנו לפני הברית ולאחריה.  מיותר לציין שהפוסט הזה מוקדש לאלה שמעוניינים לחתוך את ערלת בנם, אם בנסיבות דתיות/חברתיות/בריאותיות או מה שלא יהיו. תהנו!

מוהל או רופא מוהל?

אז אם הגעתם לחלק הזה אנחנו מבינים שאתם בעניין של למול את הילד שלכם. כן ערלה זה לפעמים מיותר. 

(אני מכאן אישתי היקרה)
מה שלי אישית עבר בראש הוא כמה שפחות כאב לתינוק המתוק. מאיפה אני יודע מה הכאב הזה יעשה לאישיות שלו (תראו אותי!). בקיצור מפה לשם ניגשתי לאינטרנט והתחלתי לקרוא בנושא ולהלן מסקנותיי בהשוואה בין רופא מוהל למוהל "סטנדרט".

רופא מוהלמוהל
ניסיון ומקצועיותמשתנהלרוב ניסיון רב
כאב לתינוק בבריתנמוךגבוה (כנראה..)
סכנה לתינוקנמוךנמוך
מחירגבוה מאודנמוך/אפסי
ליוויתלוי ברופאתלוי במוהל
נגישות והגעהנמוכהגבוהה

את האמת, המחיר לא באמת עניין אותי, בטח כשמדובר בבריאות של הבן שלנו, אבל לשם ההשוואה המדוייקת אני חייב לציין את זה, אולי זה יהיה אצלכם שיקול.

לענייננו, שני השיקולים המרכזיים שאותי הנחו בכל ההליך הזה היו קודם ניסיון המוהל ואז הכאב שהקטן יחוש. מאחר ורופא מוהל יכול להזריק חומר מאלחש, זאת היתה הבחירה המהירה שלי והתחלתי בחיפושים אחרי רופא מוהל עם ניסיון. לצערי, מאחר ואנחנו גרים בירושלים, לא באמת מצאתי מישהו עם ניסיון. יצא לי לדבר עם רופא מוהל שביקש שנגיע למרכז, אבל הוא היה מאוד לא נחמד בטלפון, חסר סבלנות ולא התאים לנו שהמוהל/רופא יהיה רחוק כל כך מהילד למקרה חירום (עם כל הסבל של נסיעות).

בשורה תחתונה הלכנו לבסוף על מוהל, אחד המנוסים ביותר שיש בארץ, מה שהרגיע אותנו. אני חייב לציין שהניסיון של המוהל הוא מבחינתי לפני הכל. הכאב לילד, עם רופא או בלי רופא, יגיע לאחר הברית וניתן לשכך אותו. החיתוך עצמו הוא מהיר מאוד ובסופו של דבר הכי חשוב שהעסק למטה ימשיך לתפקד כמו שצריך.

ההכנה לברית - מה צריך?

חשוב לציין שיש לדבר עם המוהל שלכם כיום או יותר לפני הברית והוא יעביר לכם הוראות מדוייקות בדיוק מה לעשות, לכן אין מה להיבהל, אבל אנחנו מצרפים כאן את הרשימה שקיבלנו מהמוהל שלנו, כדי שיהיה לכם הביטחון, שהרשימה שקיבלתם היא שלמה ונכונה. בבקשה:

 1. שמן תינוקות/שקדים.
 2. 2 חיתולי טטרה ו – 2 פלאנל (אפשר לקנות ברשתות הפארם)
 3.  יין.
 4. כרית לברית.
 5. משחת בפנטן פלוס – לחיטוי (על אף שלא צריך אותה בברית או מיד לאחריה)
 6. אקמולי (לא היינו צריכים להשתמש, ההנקה פשוט הרגיעה תוך שניה את התינוק)
 7. קופסה עם אדמה.
זהו, זה מה שהיה אצלנו, השאר כבר על המוהל ברגע שהוא יגיע. הוא מגיע גם עם אבקה המעודדת קרישה ועצירת דימום (דרמטול).

האם כדאי לבצע ברית עם הרדמה?

הדעות שנתקלנו רבות. אנחנו כמובן מדברים על הרדמה מקומית. חשוב קודם להפריד בין שני סוגי הרדמות מקומיות שקראנו עליהן:

 1. משחת אלחוש – ישנן מספר סוגי משחות ללא מרשם רופא.
 2. זריקת אלחוש – ממש כמו אצל רופא השיניים.

להבנתנו מדובר באותם חומרי הרדמה גם בזריקות וגם במשחה.
דבר חשוב לזכור הוא שהזריקות יכולות להתבצע רק ע"י רופא, והן היחידות שגורמות לאלחוש מוחלט. מה שכן הזריקה בעצמה כואבת. 
אלה הבעד ונגד לשיטות ההרדמה השונות. לא לשכוח שלרוב כשמזריקים אלחוש, משתמשים גם במשחה לפני כן:

הרדמה במשחההרדמה בזריקה
האם כואב בעת ההרדמהלא כואבכואב
האם עדיין יש כאב בברית עצמהכןלא
האם יש כאב אחרי הברית (לאחר כמה שעות)ישיש
סיכוניםסיכון נמוך יחסיתסיכון יותר גבוה
מחירזול בקניה בפארםיקר - צריך לקחת רופא

בנוסף לכך קראנו במקום כלשהוא ברשת שכתב לא למרוח את המשחה כי יכולה לגרום לנפיחות שתבלבל את המוהל. אנחנו פשוט נתנו למקום להתייבש אחרי המקלחת ורק לאחר מכן שמנו את המשפחה, אבל ליתר ביטחון התייעצו עם המוהל. שלנו לא הזכיר את המקרה.

משחה לאלחוש בברית
אולי לא עושה 100% את העבודה, אבל מה יש להפסיד - משחה לאלחוש

מה עושים לאחר הברית?

את ההוראות שלנו קיבלנו מהמוהל גם בע"פ וגם בכתב. אבל ליתר ביטחון, ועם גישה לגוגל, חייבים גם לגגל עוד קצת ולראות ולסכם המלצות של מוהלים.

בשורה התחתונה אלה הפעולות שעושים, אתם יכולים לעבור עליהם, אבל את השורה תחתונה תקחו מהמוהל/רופא שלכם ולכו לפי ההוראות שלו:

 1. לאחר הברית מחתלים כרגיל והחל מהערב מתחילים לשפוך שמן תינוקות/שקדים על החבישה בנדיבות בכל החתלה.
 2. התינוק בוכה? נותנים נובימול (או כל מה שהמוהל החליט). אצלנו כמו אצל רבים ההנקות עשו פלאים ולא נגענו במשכך כאבים. כאילו שרק שלב הברית ומעט אחרי זה היה החלק היחיד שכאב.
 3. ביום שאחרי ממשיכים כרגיל עם השמן, אבל הפעם מקלחים את התינוק במקלחת חמימה כמה פעמים ביום ברווחים קצרים, כשבפעם השלישית אפשר להוריד את החבישה אט אט, מכאן שמים בהחתלות הבאות מהאבקה המעודדת קרישה שנתן המוהל כדי לעצור את מעט הדימום אם בכלל קיים (אצלנו לא היה).
 4. בשבוע הקרוב ולאחר המקלחת הבאה יש למרוח שלוש פעמים ביום משחה לחיטוי כמו בפנטן פלס שתשמור על המקום מחוטא.
  בכל מצב שיש דימום כמובן שהמוהלים מבקשים ליצור איתם קשר והם גם מבהירים שהמקום משתנה מעט במשך השבועות הקרובים עד להחלמה מלאה.
יש לציין כי כל ההמלצות האלו הם המשותף בין הרבה מוהלים וגם רופאים, אבל יש ללכת רק לפני הנוהל שאתם קיבלתם. המידע כאן ניתן רק כדוגמא.
ברית מילה
האבקה מהמוהל, השמן והמשחה לחיטוי מהסופר - דברים לאחר הברית

אז יש מוהל מומלץ?

המוהל המומלץ הוא מה שנשמע לכם הכי בטוח והכי נכון ללכת איתו. חשוב קודם להתייעץ עם מוהל מנוסה ועם הרופא שלכם כדי להגיע למסקנות הנכונות לגבי המוהל ואיך לנהוג.

החוויה שלנו בסופו של דבר הסתכמה בזה שלקחנו מוהל מאוד מאוד מנוסה, שלא התבצעה הרדמה מקומית עם זריקה (העדפנו ללכת על מוהל עם המון ניסיון שאינו רופא). בעניין האלחוש, מה שעשינו זה פשוט מרחנו קרם אלחוש על האיזור כשעה וחצי לפני כן, לפי הוראת המוהל (מה שכן שאלנו ודחפנו לזה מיוזמתנו). 
אין לנו כמובן הוכחה שההרדמה המקומית הזאת באמת עזרה משמעותית אם בכלל, סה"כ התינוק התחיל לבכות עוד לפני שחתכו לו, וגם נרגע מהר, אבל בשורה התחתונה ההליך עבר מהר, בצורה חלקה יחסית והילד בריא שלם ורגוע איתנו כבר זמן קצר אחרי הברית.

אנחנו מזכירים שמדובר כאן בהליך רפואי ולכן כל הרשום כאן בפוסט הוא לא המלצה לטיפול אלא רק סיכום של הדברים כמו שאנחנו אספנו מהמוהלים והרופאים שדיברנו איתם. את הבדיקות שלכם בצעו בעצמכם ואל תסמכו על אף אחד שאינו מוסמך לכך.

בהצלחה והחלמה מהירה!

היו בקשר ושתפו!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *